Ένας νέος ευχάριστος χώρος αναψυχής έχει κάνει την εμφάνισή του εδώ και λίγο καιρό στην καρδιά της Νέας Ιωνίας, καθώς σύντομα θα έχει ολοκληρωθεί πλήρως η αλλαγή όψης της Πλατείας Γερμανικών (πρώην Πρόνοια).
Σύμφωνα με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο Μιχάλη Καπουρνιώτη: «ανακαινίσθηκε πλήρως το γήπεδο μπάσκετ και τοποθετήθηκε ειδικός ελαστικός τάπητας, κατασκευάστηκε μια υπερσύγχρονη παιδική χαρά με ειδικά όργανα σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα ασφαλείας και προσβάσιμα για όλους, ενώ διαμορφώθηκε ο περιβάλλοντας χώρος με πλακόστρωση και δημιουργήθηκαν νέοι χώροι πρασίνου.
Όπως αναφέρει ο κ Καπουρνιώτης «πιστοί στις υποσχέσεις-δεσμεύσεις του Δημάρχου μας Αχιλλέα Μπέου, για τη βελτίωση της όψης του Δήμου μας και της καθημερινότητας των συμπολιτών μας, νέοι χώροι άθλησης και αναψυχής δημιουργούνται ή αναμορφώνονται και θα δημιουργηθούν ή αναμορφωθούν, σε διάφορα σημεία και γειτονιές της του Δήμου μας, ξεκινώντας από την όμορφη Νέα Ιωνία μας».
![](https://i0.wp.com/www.thenewspaper.gr/wp-content/uploads/2024/04/436495116_3804752393141402_2686202798663216981_n-922x630.jpg?resize=696%2C476&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.thenewspaper.gr/wp-content/uploads/2024/04/436496462_3804752249808083_3615653478035220433_n-1024x612.jpg?resize=696%2C416&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.thenewspaper.gr/wp-content/uploads/2024/04/436350999_3804752259808082_668821473671946994_n-1024x585.jpg?resize=696%2C398&ssl=1)