Το μεγάλο γκολ του Εμπαγιέ Νιάνγκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη παραμονής στην Έμπολι με 2-1 κόντρα στη Ρόμα και «καταδίκασε» την Φροζινόνε η οποία ήπιε το… πικρό ποτήρι του υποβιβασμού στη Serie B, στην 38η και τελευταία αγωνιστική της εφετινής Serie A.

Το γκολ του Κανσιλιέρι έδωσε προβάδισμα στην Έμπολι, όμως ο Αουάρ σκοράροντας στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, έφερε ξανά σε θέση… υποβιβασμού τους γηπεδούχους. Κι εκεί που όλα έδειχναν χαμένα για την ομάδα του Νταβίντε Νίκολα, ήρθε το σπουδαίο γκολ του Σενεγαλέζου φορ για να δώσει το τρίποντο και την παραμονή στην Έμπολι, η οποία προσπέρασε ξανά τη Φροζινόνε την ύστατη στιγμή.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Την ίδια ώρα στο Φροζινόνε η τοπική ομάδα, γνώριζε την ήττα απ’ την Ουντινέζε με 1-0 στο δικό τους ντέρμπι παραμονής (76′ Ντέιβις) και δεν μπόρεσε να αποφύγει τον υποβιβασμό, σε μία συναρπαστική μάχη για την αποφυγή της 18ης θέσης που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ακολουθώντας τις Σασουόλο και Σαλερνιτάνα στη Β’ Κατηγορία.

Η 38η αγωνιστική:

Κάλιαρι-Φιορεντίνα 2-3 (64΄ Ντεϊόλα, 85΄ Κίνγκστον – 39΄ Μποναβεντούρα, 89΄ Γκονζάλες, 90+12΄πεν. Αρτούρ Μέλο)

Τζένοα-Μπολόνια 2-0 (13΄ Μαλινόφσκι, 59΄ Βιτίνια)

Γιουβέντους-Μόντσα 2-0 (26΄ Κιέζα, 28΄ Αλεξ Σάντρο)

Μίλαν-Σαλερνιτάνα 3-3 (22′ Λεάο, 27′ Ζιρού, 77′ Καλάμπρια – 64′,89′ Σίμι, 87′ Σάμπια)

Νάπολι-Λέτσε 0-0

Αταλάντα-Τορίνο 3-0 (26΄ Σκαμάκα, 43΄ Λούκμαν, 70΄ πέν. Πάσαλιτς)

Λάτσιο-Σασουόλο 1-1 (60΄ Τζακάνι – 66΄ Βίτι)

Βερόνα-Ίντερ 2-2 (16΄ Νοσλίν, 37΄ Σουσλόφ – 10΄, 45΄+1΄ Αρναούτοβιτς)

Έμπολι-Ρόμα 2-1 (13΄ Κανσελιέρι, 90΄+3΄ Νιάνγκ – 45΄+1΄ Αουάρ)

Φροζινόνε-Ουντινέζε 0-1 (76΄ Ντέιβις)