Τα αναβαθμισμένα πάρκα, σε ότι αφορά τον εξοπλισμό τους, την καθαριότητά τους, αλλά και τις προσθήκες που χρειάζονταν για να βελτιστοποιηθούν, ευνοούν τις επισκέψεις γονιών και παιδιών σε καθημερινή βάση, όπως καταγράφει το Ράδιο ΒΕΡΑ.
Ένα από αυτά τα πάρκα είναι και το πάρκο Λαμπράκη στη Νέα Ιωνία. Καθημερινά πολλά παιδιά με τους γονείς τους το επισκέπτονται, απολαμβάνοντας την βόλτα τους και τον καφέ τους οι γονείς, το παιχνίδι και τη συνομιλία με άλλα παιδάκια τα παιδιά τους, ενώ όταν οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν, το πάρκο γεμίζει ακόμη περισσότερο.