Σχεδόν καθημερινές είναι οι διακομιδές ασθενών από τα νησιά των Σποράδων στο Βόλο για να νοσηλευθούν στο νοσοκομείο της πόλης.
Περίπου στις 8 το βράδυ της Τρίτης 28 Μα’ί’ου, μια 42χρονη γυναίκα από την Αλόννησο με εγκεφαλική αιμορραγία, διακομίστηκε στο Βόλο, με μέριμνα του Κέντρου Επιχειρήσεων του Λιμενικού Σώματος-Ελληνικής Ακτοφυλακής, με το ιδιωτικό σκάφος «Άξιον Εστί». Από το λιμάνι της πόλης μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ.
Νίκος Βητσόπουλος