Στόχος της συνεργασίας είναι να ξεναγηθούν οι μαθητές του σχολείου στα Μνημεία του Αρχαιολογικού χώρου και Ιστορικού Τόπου της συνοικίας των Παλαιών..
Σήμερα και χθες γίνονται ξεναγήσεις στους μαθητές και μαθήτριες και των έξι τάξεων.
Από την καινούργια σχολική χρονιά θα υπάρχει επαφή και συνεργασία με τους διδάσκοντες και τον Σύλλογο Γονέων του Σχολείου, ώστε οι νέες γενιές να εμβαθύνουν και να ενδυναμώσουν την σχέση τους με την Ιστορία της συνοικίας και της πόλης.