Εγκαινιάστηκε το απόγευμα της Παρασκευής 31 Μα’ί’ου στο Πολιτιστικό Κέντρο Νέας Ιωνίας Βόλου, η ετήσια έκθεση με έργα παιδιών (ζωγραφική – κεραμική) των Εικαστικών Εργαστηρίων, για παιδιά του Δήμου Βόλου.
Στην έκθεση συμμετέχουν παιδιά από τα ΚΔΑΠ: Βόλου, Βασδέκειο, Κάτω Λεχωνίων, Νεάπολης, Προσφυγικών και το ”Στέκι Παιδιού” της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης της Αντιδημαρχίας Παιδείας κι Εκπαίδευσης του Δήμου Βόλου.
Τα εικαστικά εργαστήρια προσφέρουν στα παιδιά τη χαρά της δημιουργίας μέσα από έργα ζωγραφικής και πηλού. Με την καθοδήγηση των δασκάλων τους δημιούργησαν πρωτότυπα έργα εμπνευσμένα από τη φύση, τα παραμύθια, την πολιτιστική κληρονομιά, τα ήθη και έθιμα του τόπου μας κι από το έργο καλλιτεχνών της ιστορίας της τέχνης.
Διάρκεια έκθεσης: 31 Μαΐου – 12 Ιουνίου 2024
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα έως Παρασκευή 2 μ.μ. έως 9 μ.μ.
ΦΩΤΟ: e-thessalia.gr
Νίκος Βητσόπουλος