Το καλοκαίρι μαζί με τις υψηλές θερμοκρασίες είναι εδώ και μάλιστα από πολύ νωρίς. Ο κίνδυνος πυρκαγιάς ακόμα και στον αστικό ιστό είναι μεγάλος. Η κατάσταση και μέσα στο Βόλο, σχετικά με ακαθάριστους χώρους και πολλά ξερόχορτα, είναι κακή. Υπάρχουν εκτάσεις, όπως αυτή που φαίνεται στις παρακάτω εικόνες στην περιοχή του Νέου Δέλτα Νέας Ιωνίας, δίπλα στις γραμμές του ΟΣΕ και πίσω από τη ΜΕΤΚΑ, που αποτελούν κυριολεκτικά χώρους μεγάλης επικινδυνότητας για φωτιά. Αν ο καθαρισμός τους δεν γίνει…….χθες, τότε μπορεί να έχουμε άσχημες εξελίξεις σε κατοικημένη περιοχή, ενώ μέσα στα ξερόχορτα βρίσκεται κτίριο ΚΔΑΠ ΑΜΕΑ!!!!!
Νίκος Βητσόπουλος