Συγκέντρωση για την προστασία του περιβάλλοντος πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 2 Ιουνίου στην παραλία του Βόλου, μετά από κάλεσμα των φορέων, ΕΜΕΒΟ Κάρλας, Ιατρικός Σύλλογος Μαγνησίας, Περιβαλλοντική Πρωτοβουλία Μαγνησίας (ΠΠΜ), Σ.Ε. Α/Γ Μαυροβουνίου, Σύλλογος «Ο ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ», Πολίτες Μαγνησίας για την Υγεία και το Περιβάλλον, Σύλλογος Φίλων ΚΕΘΕΑ και Φαρμακευτικός Σύλλογος Μαγνησίας.
Η συγκέντρωση έγινε μπροστά από το κτίριο της Τράπεζας της Ελλάδος, ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος που γιορτάζεται στις 5 Ιουνίου κι έχει ιδιαίτερη σημασία για τη Μαγνησία, μετά τις πλημμύρες του περασμένου Σεπτεμβρίου. Την εκδήλωση υποστήριξαν, ο Αντιπεριφερειάρχης Περιβάλλοντος Φώτης Λαμπρινίδης, οι Ενεργοί Πολίτες Βόλου και το Ελληνικό Σώμα Έρευνας και Διάσωσης, ενώ το παρών έδωσαν πολλοί πολίτες.
Νίκος Βητσόπουλος