Χωρίς τις αισθήσεις του ανασύρθηκε 78χρονος Ρουμάνος, ενώ κολυμπούσε στη θαλάσσια περιοχή των Κουκουναριών Σκιάθου, το πρωί της Τρίτης 11 Ιουνίου. Ο Ναυαγοσώστης της παραλίας τον έβγαλε στην ακτή και γι’ αρκετή ώρα προσπάθησε να τον επαναφέρει με ΚΑΡΠΑ, ενώ κάλεσε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ, που έφτασε στο χώρο με γιατρό, ο οποίος συνέχισε τις προσπάθειες ανάνηψης, δυστυχώς χωρίς θετικό αποτέλεσμα για τον 78χρονο, ενώ η σύζυγός του, δίπλα του, ήταν απαρηγόρητη.
Στη συνέχεια, η σορός του μεταφέρθηκε στο Κέντρο Υγείας Σκιάθου, για να γίνει η μεταφορά στη Ρουμανία.
Προανάκριση διενεργεί η Λιμενική Αρχή Σκιάθου.
Νίκος Βητσόπουλος