Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 28 Απριλίου 2023, 23:47

Η μάχη της κορυφής στην Bundesliga συνεχίζει να συναρπάζει, με την Ντόρτμουντ να παίρνει τη… σκυτάλη στις «γκέλες» απ’ την Μπάγερν Μονάχου, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με την Μπόχουμ στο «Vononia Ruhrstadion» στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 30ής αγωνιστικής.

Και πλέον την Κυριακή (30/4) η Μπάγερν Μονάχου έχει την ευκαιρία, εφόσον νικήσει τη Χέρτα Βερολίνου στην «Allianz Arena» να περάσει ξανά πρώτη.

Το ματς είχε συναρπαστική εκκίνηση. Στο 5′ ο Λοσίλα άνοιξε το σκορ για την Μπόχουμ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αντεγέμι έφερε το ματς στα ίσα. Από εκεί και πέρα όλο το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Ντόρτμουντ, η οποία όμως δεν βρήκε δεύτερο γκολ, με το 1-1 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε ως αλλαγή στο 85ο λεπτό στη θέση του Σοάρες για την Μπόχουμ, η οποία πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη για την παραμονή.