Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 10 Φεβρουαρίου 2023, 00:30

Το τελευταίο «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Κυπέλλου Γαλλίας εξασφάλισε απόψε η Λανς, μετά τη νίκη της με 4-2 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 1-1) επί της Λοριάν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Φουλζινί στο 21ο λεπτό και για 84 λεπτά διατηρούσαν το προβάδισμα. Τότε, ο Λε Φι με απευθείας εκτέλεση φάουλ «έγραψε» το τελικό 1-1 κι όλα κρίθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Εκεί όπου ο σκόρερ της ισοφάρισης των γηπεδούχων σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στην πρώτη εκτέλεση και λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Κονέ να μην σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη ήταν απόλυτα εύστοχοι και πανηγύρισαν την πρόκριση στην οκτάδα του θεσμού.

Η ομάδα του Φρανκ Εζ έμεινε χωρίς νίκη σε κανονική διάρκεια για τέταρτο σερί ματς (0-3-1), ωστόσο, μακριά από την έδρα της συμπλήρωσε εννέα ματς χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις (4-5-0).