Ενημερώθηκε χθε το μεσημέρι η Λιμενική Αρχή Αλοννήσου, από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ «ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΑΡ», το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο από τον λιμένα Βόλου για τους λιμένες Σκιάθου, Σκοπέλου, Αλοννήσου και επιστροφή, ότι αδυνατεί να προσεγγίσει τον λιμένα Αλοννήσου, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν στην περιοχή και ότι το πλοίο θα συνεχίσει το εγκεκριμένο δρομολόγιό του.
Από το εν λόγω πλοίο ανέμεναν προς αποβίβαση δέκα (10) επιβάτες και ένα (01) φορτηγό, ενώ ανέμεναν προς επιβίβαση τέσσερις (04) επιβάτες και ένα (01) Ι.Χ. όχημα, οι οποίοι προωθήθηκαν με μέριμνα της πλοιοκτήτριας εταιρείας με το επόμενο προγραμματισμένο δρομολόγιο.