Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (Eurosport 2) στο Παρίσι ο εναρκτήριος αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά στο Ρολάν Γκαρός.

Πιο συγκεκριμένα ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο 9) αντιμετωπίζει τον έμπειρο Ούγγρο Μάρτον Φούτσοβιτς (Νο 53 στον κόσμο), με στόχο τη νίκη-πρόκριση.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι δύο τενίστες έχουν αναμετρηθεί δύο φορές στο παρελθόν, το 2017 στη Γένοβα και το 2019 στο Barcelona Open, που επίσης ήταν σε χωμάτινη επιφάνεια, με τον Στέφανο να επικρατεί και στα δύο ματς.

Το πρώτο σετ κατέληξε στα χέρια του Στέφανου, καθώς σε ένα κλειστό σετ, όπου οι δύο τενίστες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους, ο Έλληνας τενίστας αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος στο τάι μπρέικ, καταφέρνοντας να κάνει το 1-0.

Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς κατάφερε να διπλασιάσει τα κερδισμένα σετ και πλέον απέχει ένα από τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ κάνοντας break προηγήθηκε με 3-1 games. Ακολούθως ο Ούγγρος αντέδρασε και πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα τον «Στεφ» ισοφάρισε σε 4-4.

Πέραν τούτου ουδέν όμως για τον Φούτσοβιτς καθώς είδε τον Στέφανο Τσιτσιπά να κάνει και δεύτερο break παίρνοντας εν τέλει το σετ με 6-4.

Προηγούμενο άρθροO Γιώργος Λιάγκας αγόρασε από πλειστηριασμό τη βίλα γνωστού βιομήχανου στην Τήνο
Επόμενο άρθροΠληθωρισμός: Το «τέρας» της ακρίβειας επιμένει στην Ελλάδα – Πώς σταμάτησε το ξέφρενο ράλι τιμών στις ΗΠΑ