Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα η μονομαχία της Μαρίας Σάκκαρη με αντίπαλο τη Βαρβάρα Γκράτσεβα, για το Ρολάν Γκαρός.

Στον εναρκτήριο αγώνα της στο Παρίσι η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια φιλοδοξεί να αφήσει πίσω της τον αποκλεισμό της από τη φάση των «16» του Rome Masters, κάνοντας… ποδαρικό με νίκη στο γαλλικό Grand Slam.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Aξίζει να σημειωθεί ότι η Μαρία απέκλεισε τη σημερινή της αντίπαλο στο πρόσφατο τουρνουά της Ρώμης.

Το παιχνίδι της Σάκκαρη είναι το τρίτο χρονικά στο πρόγραμμα του «Simone Mathieu».

Τα δύο πρώτα σετ του αγώνα είχαν τηλεοπτική κάλυψη από το Eurosport 1, ωστόσο εν συνεχεία οι κάμερες στράφηκαν σε άλλα ματς που γίνονται παράλληλα.

Εάν η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γκρατσέβα, όπως έκανε και στο πρόσφατο τουρνουά της Ρώμης, θα κληθεί να μονομαχήσει με μία εκ των Μπερνάντα Πέρα ή Νάο Χιμπίνο.

Η Σάκκαρη κατέκτησε το πρώτο σετ με  6-3, με την Γκρατσέβα να εκμεταλλεύεται τα λάθη της Ελληνίδας τενίστριας φτάνοντας στην ισοφάριση (6-4).