Tι μπορεί να…….γυρεύει ένας επιβλητικός σκύλος στο σχολικό περιβάλλον; Αστυνομικοί της δίωξης ναρκωτικών, από τη Διεύθυνση Αστυνομίας Μαγνησίας, αποδεχόμενοι σχετική πρόσκληση, επισκέφθηκαν το πρωί της Δευτέρας 27 Μα’ί’ου το 3ο γυμνάσιο Νέας Ιωνίας Βόλου, για να ενημερώσουν τους μαθητές της τρίτης τάξης, για την αρνητική επίδραση των ναρκωτικών στους νέους. Στο πλαίσιο της ενημέρωσης αυτής έγινε επίδειξη ανίχνευσης ναρκωτικών ουσιών από τον εκπαιδευμένο σκύλο. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από το θέαμα και τις ικανότητες του τετράποδου, το οποίο εκπαιδεύεται σχολαστικά για το σκοπό αυτό και κατοικεί με τον εκπαιδευτή του, που τον εμπιστεύεται απόλυτα και δέχεται εντολές μόνο απ’ αυτόν. Είναι μια σχέση απόλυτης συμβίωσης και συνεργασίας για το κοινό καλό, αν και, το σαφές μήνυμα πριν φτάσουμε στον σκύλο είναι ένα: ΟΧΙ στα ναρκωτικά, ΝΑΙ στη ζωή.