Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022, 19:07

Προβάδισμα πέντε τερμάτων εξασφάλισε η ΑΕΚ απέναντι στην Χάρι Απ, την οποία νίκησε 35-30 (ημίχρονο 17-16) στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον 2ο γύρο του European Cup ανδρών στο χάντμπολ. Η Ενωση δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στα μέσα του α΄ μέρους δέχθηκε ένα σερί 5-0 και βρέθηκε στο -3 (7-10), αλλά αντέδρασε και πέρασε μπροστά 17-16 στο τέλος του ημιχρόνου. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 47ο λεπτό, αλλά σε εκείνο το σημείο ο «Δικέφαλος» με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 31-27 και στο φινάλε πήρε μία καλή διαφορά ενόψει της ρεβάνς, που θα γίνει την επόμενη εβδομάδα (5/11) στην Ολλανδία.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 4, Ζίβκοβιτς 2, Μαντάλινιτς 7, Ηλιόπουλος 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Αρσιτς, Καλόμοιρος, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 5, Ρογκούλσκι 3, Λέμος 3, Κεδέρης 3

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022, 19:15

Προηγούμενο άρθροΑκλόνητη στην κορυφή η Άρσεναλ, 5-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ
Επόμενο άρθροΣούκρι: Σταμάτησε ο διάλογος μεταξύ Αιγύπτου και Τουρκίας λόγω της Λιβύης